Kontakt

Två små barn sitter i en 70-talssoffa med varsin gammal telefon.

Mölndals stadsmuseum

031-315 16 50
museum@molndal.se

Öppettider:

  • Tisdag – söndag, 12.00–16.00
  • Kvällsöppet torsdag, 12.00–19.00
  • Måndag stängt

Besöksadress:

Mölndals stadsmuseum, Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Postadress:

Mölndals stadsmuseum, 431 82 Mölndal

Forscaféet

031-706 90 00
forscafeet@gmail.com
Forscaféet på Facebook

Öppettider:

  • Tisdag – fredag, 11.30–16.00
  • Kvällsöppet torsdag, 11.30–19.00
  • Lördag – söndag, 12.00–16.00
  • Måndag stängt

Besöksadress och postadress:

Kvarnbygatan 12, 431 34 Mölndal

Museibutik och reception

031-315 16 64
Telefontider: tisdag ‑ söndag, 12.00–16.00
torsdag, 12.00–19.00

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
031-315 16 08

Boka konferens

Marie Berge
Samordnare publika möten
031-315 16 41
museum@molndal.se

Boka visning

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
031-315 16 53
museum@molndal.se

För skola – boka museilektion

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
031-315 16 53
museilektion@molndal.se

Museichef

Åsa Tollbom
Tillförordnad museichef
031-315 16 28
asa.tollbom@molndal.se

Kontakt

Frågor om:

Fotosamling och databas

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54

Föremålssamling

Hanna Eklöf
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 62

Kulturmiljöer, byggnadsvård

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63

Kommunikation, marknadsföring och webb

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52

Personal

Anna Thal
Utvecklingsledare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 55
anna.thal@molndal.se

Astrid Ekermo
Kultursamordnare
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 59
astrid.ekermo@molndal.se

Brigitte Ackerhans
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 13 31
brigitte.ackerhans@molndal.se

Camilla Lengstrand 
Konstintendent
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 25
camilla.lengstrand@molndal.se

Camilla Eliasson
Butiks- och receptionsansvarig
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 08
camilla.eliasson@molndal.se

Christine Caux Gustafsson
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 54
christine.caux-gustafsson@molndal.se

Clara Vollrathson
Kommunikatör
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 52
clara.vollrathson@molndal.se

Daniel Pawholm
Samordnare för evenemang och produktion
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 12 62
daniel.pawholm@molndal.se

Fredrik Fabó
Konsttekniker
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 23
fredrik.fabo@molndal.se

Hanna Eklöf
Antikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 62
hanna.eklof@molndal.se

Ilse Glimberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 87
ilse.glimberg@molndal.se

Karin Börjesson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 42
karin.borjesson01@molndal.se

Linda Frendberg
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 12 34
linda.frendberg@molndal.se

Malin Broby
Museipedagog och samordnare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 53
malin.broby@molndal.se

Marie Berge
Samordnare publika möten
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 41
marie.berge@molndal.se

Patrik Andersson
Museiassistent
Mölndals stadsmuseum
031-315 12 02
patrik.andersson@molndal.se

Sara Sivre
Kultursamordnare barn och unga
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 27
sara.sivre@molndal.se

Stefan Ferm
Museitekniker
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 37
stefan.ferm@molndal.se

Ulla Hasselqvist
Stadsantikvarie
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 63
ulla.hasselqvist@molndal.se

Åsa Palmaer Skoglund
Utställningsproducent och formgivare
Mölndals stadsmuseum
031-315 16 61
asa.palmaer-skoglund@molndal.se

Åsa Tollbom
Tillförordnad museichef Mölndals stadsmuseum
T.f. avdelningschef Museum, konst och kultur
Kultur- och fritidsförvaltningen
031-315 16 28
asa.tollbom@molndal.se

Dela på:

Senast uppdaterad 2020-09-14 14.07